Apple ne kadar kazandı?

Mobil dünyasının vazgeçilmezi Apple 2013 yılında geçen seneye oranla satışını yükseltti.

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın yeni bir CEO aradığı ile ilgili dedikodular duymuştuk. Dünya devlerinden biri olan Apple 2013 yılına ait ikinci mali raporunu açıklamış bulundu. Bu dev şirket yine yüksek olan kâr miktarını açıklamasıyla  beraber, geçen seneye oranla daha fazla satış yapmış olmasına karşın kâr da bir düşüş meydana geldiğini gösterdi.

Apple’ın bu süreç içinde 43.600 milyar gelir elde ettiği açıklandı. Bu gelirin 9.6 milyarı ise net anlamda kar olarak bilinmekte. Apple şirketi 2012 yılında 39.200 milyar gelir ettiği halde kârı 11.6 milyar olmuştu. Apple şirketinin mali işler yöneticisi şuanda Apple kasasında 145 milyar dolara yakın para olduğunu ve  nakit para konusunda çok sağlam olduklarını söyledi.

Cihaz satışlarında ise 2.1 oranlı bir artış görülüyor. Bunun yanı sıra kullanımı her geçen gün artan tablette Apple firmasında daha büyük bir satış yükselmesi gösterdi. Anlayacağımız kadarıyla yıkılması mümkün olmayan bu şirketin yaptığı işi daha kaliteli hale getirdiği ve bu nedenle biraz daha az kâr ettiği görülüyor.

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.