Bilgisayar oyunları zeka gelişimi sağlıyor!

Yapılmış olan araştırmalara göre şaşırtıcı bir sonuç ortaya çıktı! Bilim adamlarına göre bilgisayar üzerinden sıkça oynanan oyunlar zeka gelişimi sağlıyor.

Iowa Üniversitesinde yapılan bu araştırmada gerçekten ilginç sonuçlar elde edildi. Araştırmada 50 – 65 yaş arasındaki kişiler kullanıldı, bu kişilerin oynadığı oyunlar doğrultusunda yaşlarına göre zekalarının çok daha iyi olduğu tespit edildi.

Bu araştırmada 600 kişi gruplara ayrıldı, bilgisayar üzerinde hız ve pratik zeka gerektiren Road Tour oyunu oynatıldı. Araştırmada yer alan tüm kişiler 10 saat boyunca bu oyunu oynadı ve araştırma sonucunda kişilerin zeka gerilemesinin azaldığı anlaşıldı.

Bir çok kişi tarafından çok zararlı olarak bilinen bilgisayar oyunları aslında çok şaşırtıcı bir sonuca imza attı. Zarar vermesinin tam aksine 1 sene sonra tekrar yapılan testlerde bu kişilerde %70 zeka artış görüldü. Tabiki elbette yinede dengeli olan oyunları oynamanın gerektiği söylendi.

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.