Bilgisayarın Açılış Programlarını Kapatmak

Bilgisayarınızın yavaşlığı ve yüklediğiniz ancak ara sıra kullandığınız programları karşınıza çıkmasından yakınıyorsanız bilgisayarın açılış programlarını kapatmanız gerekiyor.

Hepimiz bilgisayar başındayken bir çok internet sitesinde geziyor ve bizlere cazip gelen programları yüklüyoruz. Bu programlar yüklendikten sonra eğer bekleneni vermezse silinebiliyor fakat bazı programları silmeyi unutuyoruz. Bilgisayarı açtığınız anda siz bir şey yapmadan direk açılan bu programları kapatmak işe yarar bir yöntem olmayacaktır. Bekleneni vermeyen programları silmeniz tavsiyemizdir.

Fakat bir de ara sıra kullanmak üzere yüklediğimiz programlar bulunabiliyor. Bu programları ekran kaydediciler, video ya da müzik formatı değiştiriciler olarak daha sık kullanırız. Genellikle pek aktif kullanılmayan programlar olabildiğince reklam içeriyor ve gerçekten bilgisayar kullanımını olumsuz yönde etkiliyor. Aynı zamanda CPU ve RAM kullanımını da arttırdığından bilgisayarınızın büyük ölçüde yavaşlamasına sebebiyet verebiliyor. Eğer arası kullandığınız, silmeniz gerekmeyen programlar bulunuyor ise bunları sadece kullandığınız zamanlarda açık olmalıdır.

Peki bu programları nasıl kapatacağız?

Bizler işletim sistemi olarak Windows 7’i tercih ediyoruz ve sizlere bu sistem üzerinden bir anlatım gerçekleştireceğiz.

Eğer windows 8 kullanıyorsanız ana panelin kısmındaki arama yerine, Windows XP kullanıyorsanız Başlat > Çalıştır sekmesine aşağıdaki komutu girebilirsiniz.

msconfig komutu ile panele giriş yapıyoruz.

Bilgisayar açılış programları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Başlatma sekmesine gelip, açılmasını istemediğimiz programların işaretini kaldırıyoruz ve uygulaya basıyoruz. Tabiki bu işlemden sonra bilgisayarı yeniden başlatmamız gerekiyor.

Bilgisayar açılış programları

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.