DNS ile Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?

Sizlerde DNS ile Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir? sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, bu yazımızı incelemelisiniz!

Bizler Türkiye olarak bir çok sitenin yasaklanmasına gerçekten alıştık. Geçmiş yıllardan bu güne kadar yakından takip ettiğimiz yararlı ya da zararlı bir çok sitenin erişime kapatılmasına şahit olduk. Ancak son zamanlarda en sık kullandığımız ağların yasaklanması gerçekten büyük bir kaos ortamına neden oldu. Sizinde gayet iyi bildiğiniz gibi Twitter ve Youtube platformlarından bahsediyoruz. Neredeyse bilgisayarı açtığımız ilk kontrol ettiğimiz, her şeyi takip edebildiğimiz sitelerin başında gelen Twitter ve Youtube geçtiğimiz günlerde Türkiye için erişime engellenmiş hale geldi.

Türk kullanıcılar için oldukça hazırlıksız olan bu durum kişilerin profillerine ve takip ettiği kanallara, videolara uzun süre erişememesine neden oldu. Sosyal medyanın zirvedeki sitelerinden olan Facebook üzerinde elbetteki giriş yöntemleri son derece hızlı bir şekilde yayıldı ancak bizler bu yazımızda daha farklı bir yöntemden bahsedeceğiz. Twitter Giriş Yöntemleri ve Yasaklı YouTube Nasıl Girilir? yazılarımızda belirttiğimiz yöntemler şuan için en sık kullanılan yöntemler. Ancak yapılan testlerimize göre yasaklı sitelere giriş sağlayan bir çok programın interneti büyük ölçüde yavaşlattığının farkına vardık. Sizlere hiç bir programa gerek kalmadan sadece küçük bir ayarlamayla yasaklı sitelere nasıl gireceğinizi anlatacağız.

Nasıl Girilir?

1- Öncelikle Başlat çubuğunu açın ve sol alt kısımdaki arama bölümüne basın Ağ bağlantılarını görüntüle yazın ve karşınıza çıkan tek seçeneğe tıklayın.

DNS ile Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir? - 1

2- Kullandığınız kablolu ya da kablosuz olan ağ bağlantısına sağ  tıklayın ve Özellikler seçeneğine basın.

DNS ile Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir? - 2

3- Bu listede görünmekte olan Internet Protokolü sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğine tıklayın.

DNS ile Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir? - 3

4- Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan kutucuğunu işaretleyin ve resimde gördüğünüz gibi ilk kutucuğa 198.153.192.1 ve ikinci kutucuğa 198.153.194.1 yazın, daha sonra Tamam’a basın.

DNS ile Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir? - 4

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.