Dosya Nasıl Gizlenir?

Bilgisayarımda bazı dosyalar nasıl gizlenir? bu dosyaları nasıl saklayabilirim? sorularına cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Her birimiz her ne kadar bilgisayarı temelde günlük işler ve eğlence için kullanıyor olsa bile bazı görünmesini istemediğimiz ve kendimize özel dosyaların olduğunu söyleyebiliriz. Bilgisayarı kurcalayan ikinci bir şahsın görmesini istemediğimiz kişisel bilgilerimiz ya da güvenlik açısından önem teşkil eden bazı bilgiler bilgisayarınızda bulunabilir. Genellikle bu dosyaları gizleyebilmek için farklı farklı klasörler içine aktarma ya da internet üzerinden program indirerek saklama işlemleri yapılır.

Fakat bu işlemlerin hepsi gereksizdir çünkü sahip olduğunuz bilgisayarın aslında bir dosya gizleme özelliği yer almaktadır. Bilgisayarınızın bu dosya gizleme özelliğinden yararlanacak başka hiç bir yönteme yönelmeden dosyalarınızı gizli, sadece kendinizin görebileceği bir hale getirebilirsiniz. Dosya gizleme işleminin oldukça kolay olduğunu söylemek mümkün, sizleri daha fazla merak içinde bırakmadan nasıl yapıldığına bir göz atalım.

Nasıl Gizlenir?

1- Başlat çubuğundaki arama bölümüne Klasör Seçenekleri yazarak ya da herhangi bir pencerenin içinde sol üst kısımdaki Düzenle seçeneğinden Klasör ve arama seçenekleri‘ni açın.

2- Açılan bu pencerede Görünüme basın, Gizli dosya ve klasörler başlığı altındaki seçeneklerden Gizli dosya, klasör ve ya sürücüleri gösterme‘yi işaretleyip Tamam‘a basın.

Dosya Nasıl Gizlenir? - 1

 

3- Gizleyeceğiniz klasör ya da dosyaya sağ tıklayıp Özellikler‘e basın.

Dosya Nasıl Gizlenir? - 2

 

4- Burada Genel bölümüne gelin ve Gizli kutucuğunu işaretleyip Tamam‘a basın.

Dosya Nasıl Gizlenir? - 3

 

5- Bu işlemleri yaptıktan sonra dosyanız artık görünmez olacaktır. Dosyaları tekrar görünür hale getirmek için 2. adımda yaptığınız işlemde Gizli dosya, klasör ve ya sürücüleri göster‘i işaretleyip Tamam‘a basmanız yeterli olacaktır.

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.