Driver Nasıl Bulunur – Driver Bulma Programı

Bilgisayarda Driver Nasıl Bulunur? sorusuna cevap arıyorsanız ve Driver Bulma Programı Kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Özellikle bilgisayarınıza format attıktan sonra bu sorun ortaya çıkar. Format atıldıktan sonra her şeyin mükemmel olması istenir fakat bilgisayar ayarları ve verileri sıfırlanmasından dolayı kurulu olan driverlar gider. Driver bilgisayarınızda bulunan donanımların bilgisayara tanıtılmasını sağlayan yazılımlardır.

Yani bilgisayarlar driver kurulumu yapılmadan bu donanımları tanıyamaz ve donanımlar sanki yokmuş gibi çalışır. Genellikle en büyük driver sorunları ekran kartı, ses ve internet kullanılamamasından ortaya çıkar. Eğer driverlar yüklü değil ise bilgisayarınızdan ses çıkmayabilir, daha önce oynadığınız oyunlar açılmaya bilir ve internet bağlantısı mümkün olmayabilir.

Her bilgisayarda ekli olan bu donanımların normal şartlarda elinizde kurulum CD’si olması gerekir fakat her zaman bu CD’ler bulunmayabilir ve kaybolabilir. Bilgisayarınızda bulunan donanımların isimlerini öğrenerek internet üzerinde araştırarak bu dosyaları bulabilirsiniz.

Fakat bilgisayar başka bir yazılıma gerek duymadan tam olarak tüm isimleri sizlere sunmayabilir. Bu noktada yapmanız gereken driver bulma programı kullanmaktır. Bu durumda bilgisayarınızda internet olmayacağı için 2. Bilgisayar kullanmanız gereklidir. Diğer bilgisayardan EVEREST Home Edition isimli programı indirmeli ve bir Flash Bellek yardımı ile driver gereksinimi olan bilgisayara aktarıp kurmalısınız.

Not : Programı indirmek için gerekli olan link konunun altında yer almaktadır.

Öncelikle Bilgisayarım’a sağ tık yapmalı Özellikler > Aygıt Yöneticisi bölümüne girmelisiniz. Bu kısımda kurulu olmayan driverları yanında soru işareti olarak göreceksiniz. Yapmanız gereken şey soru işareti bulunan aygıt’ın hangi kategori altında olduğudur. Örnek verecek olursak Ses, Video ve Oyun Denetleyicisi bölümünün altında soru işaretli bir aygıt varsa EVEREST Home Edition  programından bu bölüme bakmanız gerekir. Alt kısımdaki görsellerden durumu daha net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Aygıt Yöneticisi

EVEREST Home Edition

 

EVEREST Home Edition programından bakarak Ses, Video ve Oyun Denetleyicisi bölümünde bizlere sorun çıkartan aygıtın modelinin Intel 82801Gb Ich7 Ac97 Audio Controller öğrendik. İsmi ile Google üzerinde arama aşağıdaki şekillerde arama yaparak driver dosyasını kolay bir şekilde bulup kurabilirsiniz.

Örnek aramalar ;

[checklist]

  • Intel 82801Gb Ich7 Ac97 Audio Controller driver
  • Intel 82801Gb Ich7 Ac97 Audio Controller driver download
  • Intel 82801Gb Ich7 Ac97 Audio Controller driver indir

[/checklist]

Bu aramalarda genellikle ilk sıralarda resmi siteleri çıkacaktır. Resmi siteden indirmiş olduğunuz driver dosyaları çok daha iyi sonuçlar verecektir. Diğer sitelerden indirmiş olduğunuz dosyaları mutlaka bir antivirüs programı ile taratmalısınız.

 

[button color=”blue” link=”http://download.chip.eu/tr/EVEREST-Home-Edition-2.20_108201.html” target=”http://download.chip.eu/tr/EVEREST-Home-Edition-2.20_108201.html”]EVEREST Home Edition indir[/button]

 

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.