Dünyanın ilk web sitesi

Sürekli internet üzerinde gezinmekte, belkide bilgisayar başına geçtiğimizde kalkana kadar 100 farklı web sitesini ziyaret etmekteyiz. Bazen her birimiz merak ediyoruz dünyanın ilk web sitesi nasıl ortaya çıktı?

Her zaman bir şeylerin ilk olan hallerini arar bunun nasıl bir şey olduğunu merak ederiz. Özellikle artık hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz, iletişimimizin büyük bir bölümünü üzerinden sağladığımız internet siteleri çok daha derin bir konudur. Bu süreçte nasıl bir başlangıçla günümüz internetinin nasıl bu hale geldiğini ilk siteye bakarak aradaki farkı anlayabiliyoruz.

Siteye ilk girdiğimizde çok şaşırmayacaksınız, çünkü sonuç itibariyle ilk web sitesi.. Görsel olarak düz bir metin sayfasını andıran bu sitenin alt yapısı aslında şuanki şartlar için basit görünse de 1993 yılları için oldukça büyük önem taşıyor.

1991 yılında geliştirilen bu sayfa ilk zamanlarda sadece bilgisayar üzerinden açılan bir sayfa idi. 1993 yılında ise başına www alarak yerel bir anlam kazandı ve tüm internet kullanıcılarının girebildiği bir site haline geldi.  Şu sıralar tekrar açılan bu web sitesini sizde alttaki linkten ziyaret edebilirsiniz.

http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.