E-Postalar Artık Kayıt Alında!

İnternet kullanımının artmasına bağlı olarak E-Posta kullanımı da her geçen gün artıyor. Bir çok kişisel bilgilerimizi ve internet üzerinden yürütmek olduğumuz işlerimiz için bazı bilgileri de paylaşmak zorunda kalıyoruz. 

Genellikle daha yaygın ve daha işlevsel amaçlı kullanan kişiler bu bilgilerin herhangi bir kişi tarafından kayıt altına aldığı konusunda endişeler yaşayabiliyor. Belki bundan önce tam anlamıyla bir kayıt alındığını söylemek mümkün değil fakat artık devletin bir yeniliği mevcut durumda. Kayıtlı Elektronik Posta için ilk lisanslar BTK tarafınca Türkiye Noterine verilmiş bulunmakta.

Kayıtlı Elektronik Posta tam olarak ne işe yarayacak?

Kısaltmaları olarak TEB ismiyle de adlandırılan bu yeni sitem,  gönderilen e-postların tam olarak kim tarafından gönderildiği, hangi kişiye gönderildiğini, gönderim saatinin ne olduğunu ve e-postayı alan kişi tarafından ne zaman okunduğunu kapsıyor. Devlet işleri olarak gönderilen postaların kişi tarafından ne zaman okunduğunu ya da okunmadığını bilmek bir çok şeyi daha kolay ve profesyonel hala getirebilecek fakat bazı kullanıcılar içinde hak ihlali olduğu düşünülüyor.

Şimdilik alınan bilgilere bakılacak olursa bu bilgiler yapılan anlaşmazlıkların daha çok açığa vurulabilmesi açısından iyi bir şey olduğu düşünülüyor. E-postaların kayıt altında tutulma süresi ise ortalama 20 yıl gibi bir süreç olacak. Fakat eposta içeriğinin kayıt altında tutulmayacağı yönünde de haberler var.

Devlet işleri için daha çok kullanılan bu uygulama yakın bir zaman içinde gündelik bilgisayar kullanıcıları içinde getirilecek. Bunun için herhangi bir ayar yapılmasının ya da bir şekilde bilgilerin saklamasının mümkün olmayacağı da bilinmekte.

Özellikle şirketler için pek hoş karşılanmayacağı düşünülen bu yenilik artık bir çok kişiyi normal mektuplaşma sistemine mecbur bırakacak gibi görünüyor.

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.