Facebook Virüsü Nasıl Temizlenir?

Facebook’da duvarınızda siz istemeden paylaşımlar, gönderiler yer alıyorsa ve bu virüsü temizlemek istiyorsanız makalemizi okumalısınız.

Son zamanlarda Faceook’da yayılan virüs bir çok kişinin canını sıkmaya yetiyor. Kısaca bu virüsü anlatacak olursak; Facebook virüsü profilinizi ele geçiriyor ve sizin adınıza paylaşım yapabilme yetkisinde bulunuyor. Siz istemeden duvarınızda dikkat çekici, kötü içerikleri paylaşıyor. Hatta sizin yerinize arkadaşlarınıza özel mesajdan ulaşıyor ve onlara da bu virüsü bulaştırmak için çabalıyor. Bu virüs genellikle Google Chrome Uzantılarından yada Facebook Uygulamalarından bulaşıyor. Sizler normal Facebook Uygulaması kullandığınızı düşünürken bu uygulama profilinizde sizin için paylaşım yapabilme izni istiyor. Sizler bunu gözden kaçırıp, kabul ettiğinizde virüs profilinizi ele geçirmiş bulunuyor. Yazımızın devamında bu Facebook virüsünün nasıl temizlendiğini görebilirsiniz.

Nasıl Temizlenir?

Öncelikle Google Chrome Uzantıları üzerinden bulaşabilme ihtimaline karşı gereksiz olan ve güvensiz gelen eklentileri silmelisiniz. Uzantıların nasıl silindiğini öğrenmek için sitemizde yazdığımız Google Chrome Uzantıları Nasıl Kaldırılır? yazısını okuyabilir ve buradan detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Facebook hesabınıza giriş yaptıktan sonra facebook.com/bookmarks/apps linkine girmelisiniz. Burada karşınıza gelen uygulamalardan gereksiz olanları, şüpheli gelenleri ve kullanmadıklarınızı temizlemelisiniz. Uygulamaları kaldırdıktan sonra profilinizde bundan sonra bir virüs paylaşımı yapılmadığını görebilirsiniz. Virüsü kaldırdığınızda eski virüs paylaşımları silinmez, onları kendiniz manuel olarak kaldırmalısınız.

Facebook Virüsü Nasıl Temizlenir?

 

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.