FTP Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Web sitenize ait host üzerinde nasıl bir FTP Hesabı oluşturulduğunu sizler için anlatım yaptığımız bu makaleden öğrenebilirsiniz.

Eğer sitenizin hostunda ilk kez ya da yeni bir FTP hesabı oluşturmak istiyorsanız bu kolaylıkla yapabileceğinizi söylemeliyiz. Fazladan FTP hesabı bir siteyi birden fazla kişinin yönetmesinde gerekli olabilmektedir. Her kullanıcı için bir hesap oluşturabilir ve her kullanıcının erişebileceği bölümleri tanımlayabilirsiniz. Böylece hem daha güvenli bir ortam yaratabilir hemde karışıklığın önüne geçebilirsiniz. FTP hesabı oluşturma işleminde tüm şartları sizler belirlersiniz. İlk kez bir hesap oluşturma ya da varsayılan hesaplar arasına yeni bir hesap ekleme de aynı işlemleri tekrarlarsınız. Yani bir FTP hesabı yaratma konusunda zorluk çekmeyeceksiniz. Sizde bir FTP hesabı oluşturmak istiyorsanız hemen aşağıdaki anlatımı takip etmelisiniz.

Nasıl Oluşturulur?

1- Öncelikle www.siteadresi.com:2082 adresinden CPanel‘e giriş yapmalısınız. Alt kısımda Files bölümü altında bulunan FTP Accounts butonuna basmalısınız.

FTP Hesabı Nasıl Oluşturulur? - 1

 

2- Karşınıza çıkan Add FTP Account panelinin alt kısmındaki Login bölümüne ekleyeceğiniz FTP Kullanıcı Adını yazmalı, Password bölümüne şifrenizi, Password (Again) bölümüne tekrar şifrenizi ve Directory bölümüne kullanıcının erişeceği dizini belirtmelisiniz. Alt kısımdaki Quota bölümünden kullanıcının alanına ait kota bilgisini yazabilir ya da Unlimited‘i seçerek limitsiz bir alan açabilirsiniz. Tüm bilgileri doğru olarak yazdıktan sonra Create FTP Account butonuna basarak hesabınızı oluşturabilirsiniz.

FTP Hesabı Nasıl Oluşturulur? - 2

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.