FTP’ye Nasıl Dosya Atılır?

Bir web siteniz varsa sunucuya FTP üzerinden nasıl dosya göndereceğini merak ediyorsanız bu makalemiz kafanızdaki soru işaretlerini giderecektir.

Bir çok sunucu tarafından yaygın olarak kullanılan CPanel üzerinden dosya aktarımı yapmak mümkün olsa bile bu çok kullanışlı ve başarılı bir yöntem değildir. Sunucuya FTP üzerinden dosya aktarımı yapabilmek için kullanmanız gereken en doğru yöntem bir FTP bağlantı programı kullanmaktır. Kullanacağınız bu programlar sayesinde sunucuda yer alan herhangi bir dosyayı düzenleyebilir, silebilir ya da yeni bir dosya gönderebilirsiniz. Aynı zamanda sunucu dizininde bir klasör oluşturabilir, klasörlerin ve dosyaların ismini saniyeler içinde değiştirebilirsiniz. Resimli olarak FTP’ye dosya gönderme işlemini yazının devamında sizler için anlattık.

Nasıl Dosya Atılır?

Öncelikle konunun en altında verdiğimiz butonundan FileZilla programını indirmeniz ve bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor.

1- Sunucu bölümüne siteadi.com ya da sunucunun ip adresini yazmalısınız.

2- Kullanıcı Adı bölümüne FTP için belirlediğiniz şifreyi ya da CPanel şifrenizi yazmalısınız.

3- Parola bölümüne FTP için belirlemiş olduğunuz şifreyi ya da CPanel parolanızı yazmalısınız.

4- Sol kısımdaki dosya dizininden yani bilgisayarınızdan sağ kısımdaki dosya dizinine yani sunucunuza herhangi bir dosyayı sürükleyerek göndermelisiniz.

FTP'ye Nasıl Dosya Atılır?

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.