Google Drive Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Google Drive nedir? Nasıl kullanılır ve nasıl dosya yüklenir? sorularına cevap arıyorsanız bu makalemizde gerekli bilgileri edineceksiniz!

Google Drive, Google’ın dosya barındırma özelliği sunan bir hizmetidir. Ekstra bir hesap açmanıza gerek kalmadan Gmail hesabınızla giriş yapabileceğiniz Google Drive’da tüm dosyalarınızı barındırabilir ve bir çok dosya tipi (Word, Excel, Fotoğraf vb.) görüntüleyebilirsiniz.

Google’ın ne kadar güvenli olduğunu varsayarsak galiba dosyalarımızı saklamak için daha iyi bir yer bulamayız. Google Drive’a istediğiniz her uzantıda ki dosyayı yükleyebilirsiniz. Aynı zamanda bilgisayarınızdaki bir klasörü dahi yükleyebilir ve Google Drive içinde iyi bir deneyimle görüntüleyebilirsiniz.

Nasıl Giriş Yapılır?

Google Drive’a giriş yapmak için drive.google.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Buraya Bir Google Plus, Youtube yada Gmail hesabı ile giriş yapabilirsiniz.

Nasıl dosya ve klasör yüklenir?

Google Drive’a dosya yüklemek için sol kısımdaki kırmızı renkte bulunan Yeni butonuna basmalı ve orada Dosya Yükleme yazısına tıklamalısınız. Daha sonra bilgisayarınızdan bir dosya seçerek karşı tarafa yükleyebilirsiniz. Aynı şekilde klasör yüklemek içinde yine Yeni butonuna basmalı ve daha sonra Klasör Yükleme yazısına tıklayarak bilgisiyarınızdan bir klasör seçip aktarabilirsiniz.

Yüklenen dosya ya da klasörler nasıl indirilir?

Google Drive panelinizde üst kısımda klasörler onların altında ise yüklenen dosyalar bulunur. Bir klasörü ya da dosyayı indirmek için üzerlerine sağ tıklayıp İndir butonuna tıklamanız yeterlidir.

Başka birisi ile nasıl dosya paylaşılır?

Bir dosya da klasöre sağ tıklayıp Paylaş butonuna basmalı ve daha sonra karşınıza çıkan yere paylaşmak istediğiniz kişinin Gmail adresini yazıp alt kısımdaki Gönder butonuna basabilirsiniz.

Herkes ile nasıl bir dosya paylaşılır?

Herkese açık bir link ile dosya indirme bağlantısı oluşturmak için yine aynı şekilde dosya ya da klasöre sağ tıklayıp Paylaş butonuna bastığınızda üst kısımda beliren Paylaşılabilir Bağlantıyı Al yazısına tıkladıktan sonra sağ kısımdaki Bağlantıyı Kopyala butonuna basarak kopyalan linki herkes ile paylaşıp indirmelerini sağlayabilirsiniz.

Nasıl dosya silinir?

Silmek istediğiniz dosyaya sağ tıkladıktan sonra Sil yazısına tıklayarak silinmesini sağlayabilirsiniz. Dosyayı kalıcı olarak silmek için ilk silme işleminden sonra sol menüden Çöp Kutusu bölümüne tıklamalı ve silmek istediğiniz dosyaya sağ tıklayıp Tamamıyla Sil yazısına basmalısınız.

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.