Google Nasıl Türkçe Yapılır?

Google arama motorunun dilini Türkçe yapmak istiyorsanız sizde buradaki yöntemi hemen uygulayabilirsiniz.

İnternet kullanan kişilerin neredeyse %70’lik bir kısmının Google Arama Motoru kullandığını hepimiz biliyoruz. Google her geçen gün kendisini yenileyen dünyanın en büyük oluşumlarından bir tanesi. Bu nedenle akla gelebilecek bir çok çözümü kullanıcılarına sunuyor. Bunlardan bir tanesi de tahmin edebileceğiniz gibi dil.

Google sizin internet bağlantınız üzerinden nereden bağlandığınızı kontrol ederek size bulunduğunuz bölgenin dilinde hizmet sunmaktadır. Yani eğer Türkiye sınırları içindeyseniz Google otomatik olarak Türkçe açılmaktadır.

Fakat yurtdışı lokasyonunda bulunabilir ya da çeşitli Proxy programları kullanıyor olabilirsiniz. Bu da sizin bölgenizi değiştirdiğinden Google’ın dilinin de değişmesine sebep olabilecektir. Neyseki bunun çok kolay bir çözümü bulunuyor.

Nasıl Yapılır?

Korkmayın! bu noktada hiç bir ekstra ayar yapmanıza ya da çeşitli adımları izleyerek sonuç beklemenize gerek yok.

http://www.google.com.tr/preferences?hl=tr&fg=1#languages

Yukarıdaki linke tıkladığınızda otomatik olarak dil ayarlarınız Türkçe seçili hale gelecektir.  Siz sadece alt kısımdaki Kaydet butonuna basarak bundan sonra Google’ı Türkçe olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.