İnternet Geçmişi Nasıl Temizlenir?

İnternete girdiğiniz sitelerin kayıt altına alınmasını istemiyor olabilirsiniz. Bizlerde bu yazımızda İnternet Geçmişi Nasıl Temizlenir? sorusuna cevap vereceğiz.

İnternette her gezen kişi, girmiş olduğu siteler doğal ve resmi siteler olsa bile bunları başka kişilerle paylamak istemez. Bildiğimiz üzere tarayıcılar tarafından yapılan tüm hareketler kayıt altına alınır, gezdiğiniz bir Facebook Profil Sayfası bile geçmiş panelinde yer almaktadır. Normal şartlarda her tarayıcı belli bir süreden sonra geçmişi otomatik olarak temizler fakat bu süre çok uzun da olabilmektedir. Sadece gizlilik açısından değil aynı zamanda bilgisayarın yeterli performansı verebilmesi içinde kayıtları silmek doğru olacaktır.

İnternet Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Her tarayıcıda geçmişi silmek ortalama aynı olsa da çok sık kullanılan 3 tarayıcı için Geçmişi Silme yöntemini alt kısımda sizlere sunuyoruz.

Google Chrome

Sağ kısımdaki 3 tane üst üste olan çizgiye basın ve aşağıdaki yolu izleyin;

Geçmiş > Tarama Verilerini Temizle >

Aşağıdaki öğelerin tüm izlerini sil: En Baştan

Seçeneğini silme ve Tarama verilerini temizleme butonuna basmalısınız.

Mozilla Firefox

Sol üstte bulunan turuncu Firefox butonuna basın ve aşağıdaki yolu izleyin;

Geçmiş > Yakın Geçmişi Temizle

Temizlenecek zaman aralığı : Her şey

İşlemlerini yaptıktan sonra Şimdi temizle butonuna basabilirsiniz.

İnternet Explorer

Sağ kısımdaki Araçlar bölümüne girin ve aşağıda bulunan yönergeleri uygulayın;

İnternet Seçenekleri > Genel

Aşağıda bulunan Göz Atma Geçmişi bölümündeki Sil butonuna basın ve bir sonraki gelen pencerede de tekrar Sil’e basın.

Toplu Temizlik

Hepsini sürekli yapmak istemiyorsanız bilgisayarınıza CCleaner programını kurabilirsiniz. Bu program otomatik olarak tüm tarayıcılarda sağlıklı temizleme işlemi gerçekştirmektedir.

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.