İnternet Nasıl Hızlandırılır?

Her zaman olmasa bile belli bir süre bir çoğumuz için internetin yavaş olması büyük bir sorundur. İnternet Nasıl Hızlandırılır? sorusuna cevap arıyorsanız yazımızın devamını okumalısınız.

İnterneti direk ve %100 hızlandırabilmek için kesin bir yöntemin olduğunu söyleyebilmek gerçekten imkansızdır. İnterneti hızlandırabilmek için bir çok yama ya da yardımcı program bulunsa bile bu noktada en büyük etkiyi gösterebilecek şey internet bağlantınızın ne derece hızlı olduğudur. Eğer çok düşük rakamlarda bir internet sabit hızına sahipseniz bunu çok fazla yükseltebilmeniz söz konusu bile olamaz. Fakat eğer normal şartlarda internetinizin hızlı olması gerekiyorsa fakat yinede internetiniz yavaşsa yapabileceğiniz değişikler internet hızınız üzerinde olumlu etkiler gösterebilir.

İnternet Nasıl Hızlandırılır?

Öncelikle internetiniz yavaş ise hemen bağlı olduğunuz internet sağlayıcısına ulaşıp hızınızın düşük olduğunu söylemeniz gerekmektedir. Sizlere sistem üzerinde internetin belirtilen hızda olduğu söyleniyorsa, herhangi bir arıza olmadığı belirtiliyorsa bu sizle alakalı olabilir Bu noktada yapmanız gereken şey artık kendiniz ile ilgili bazı şeyleri değerlendirmektir.

Modeminizin çalışıyor olması bozuk bir kablo olmadığı anlamını taşımaz; bazı kablolarınız ezik ya da kopuk olabilir bu da yeterli aktarımın sağlanmaması halinde 0.5 saniyelik kesilmelere yol açar ve hızınızı %100 yavaşlatarak etkiler. Kabloları kontrol edip her şeyin yolunda olduğunu düşünüyorsanız artık bilgisayarınıza bakabilirsiniz.

İnternete bağlı programları durdurun!

İnternet üzerinde gezinirken sizlerle yararlı olabileceğini düşündüğünüz her programı indiriyor iseniz bunun bir zararı olduğunu bilmelisiniz. Programlar sadece bilgisayarınızda olduğu gibi durmaz, sizler bilgisayarınızı açtığınızda bir program otomatik olarak çalışır.

Yine bu programlar aynı zamanda internetle bağlıdır. Sizler farkında olmaz iken güncelleme yapabilir ya da reklam amaçlı programları bilgisayarınıza indirebilir. Gereksiz programları bilgisayarınıza kaldırmalısınız. Ek olarak lisanslı bir antivirüs programı kullanmanız da yarar sağlayacaktır. Çünkü 3.parti uygulamalarda yine bu programlar gibi size görünmeden internet ile bağlantılı halde olabilir ve internet hızınızı yavaşlatır.

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.