iPhone iCloud’da İki Telefonun Rehberi Karışması Sorunu

Sık rastlanan iCloud kaynaklı rehber karışıklı sorununun çözümü için makalemizi mutlaka okumalısınız.

Apple’ın kullanıcılarına daha fazla alan verebilmek için sunmuş olduğu hizmet olan iCloud kullanımı gün geçtikçe artıyor. Tabiki bu kullanım gün geçtikçe büyük sorunlara da yol açabiliyor. iCloud ve Apple Kimlik bilgileri aynı olduğundan bir kişi başka bir telefona uygulama indirmek için Apple Kimliği ile giriş yapıyor ve bu da iCloud’a otomatik giriş yapmasına rehberlerin karışmasına sebep oluyor.  Teker teker sorunu ve çözümünü inceleyelim.

Bu sorun neden oluşuyor?

Yukarıda anlattığımız gibi iki taraftan da aynı iCloud bilgileri ile giriş yapıldığında internet bağlantısı olduğu için hemen telefonlar eşitleniyor. iPhone eğer ekstra bir ayar yapılmadı ise telefon rehberini sürekli olarak iCloud’a yedekler. Diğer telefonda da aynı işlemi yapmaya çalışmasından dolayı iki telefonun rehberi bir anda ortak bir hale gelir, kişiler birleşir. Her iki kişide telefonuna baktığında aynı rehberi görür.

iCloud

Çözümü için ne yapılmalı?

[checklist]

  • Bunları yapmadan önce her ihtimale karşı iTunes > iPhone >  Şimdi Yedekle seçeneğinden bir yedek oluşturun.

[/checklist]

Öncelikle panik yapmamanız gerekiyor. Genellikle kullanıcılar böyle bir durum olduğunda direk olarak karşılıklı numaraları temizlemeye başlıyor. Fakat eş zamanlı çalışma olduğu için numara silinmesinde her iki kişinin numarası da birbirinden gidiyor. Yani iki kişi birbirinin numaralarını temizlemeye kalktığında finalde elde kalan numara sayısı sıfır oluyor. Hiç bir numara silmeden aşağıdakileri uygularsanız bu durumda kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

– iCloud’un gerçek sahibi olmayan kişinin telefonu açılır;

Ayarlar > iCloud > Hesabı Sil > Sil yolu izlenir.

bu uygulandıktan sonra artık aradaki bağ kopar.

Bu işlemden sonra yine numaralar aynı şekilde kalacaktır. Fakat artık temizleme işlemi yapılabilir, telefon numaraları ortak bir noktadan silinmez. iCloud’un gerçek sahibi olmayan kişi telefonundan kendisine ait olmayan numaraları temizler, iCloud sahibi olan kişi ise hızlı bir şekilde numara temizleyebilmek için iCloud.com adresini ziyaret edebilir.

Eğer bu işlem için geç kalındıysa tek çare bilgisayara kaydedilmiş yedeği yüklemektir. Başka bir şekilde numaraları geri getirmek mümkün olmayacaktır.

Eski bir yedeği geri yüklemek için ;

iTunes > iPhone >  Yedeklemeyi Geri Yükle seçeneğinden en yakın tarihli yedeği seçmeniz önerimizdir.

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.