iPhone Türkçe Klavye Nasıl Yapılır?

iPhone kullanıcılarının merak ettiği iPhone Türkçe Klavye Nasıl Yapılır? sorusunun cevabını resimli olarak bu konumuzda vereceğiz.

iPhone ne kadar kullanımı kolay bir cihaz olsa ve kullanıma başladığınızda direk Türkçe ayarları ile gelse de varsayılan klavye dili İngilizce karakterlere sahiptir. Yani Türkçe sesli harfleri kullanabilmek için bir harfin üzerine basılı tutmak ve o harfi seçmek gereklidir. iPhone işletim sistemi iOS 6’dan sonra bu klavyeyi Türkçe karakterler ile kullanmak mümkün hale gelmiştir.

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için telefonunuza ekstra bir uygulama yüklemeniz ya da Jailbreak yapmanız gerekmemektedir. Telefonun standart özelliklerinde ayarlarda değişimler yaparak Türkçe karakterleri başarıyla klavyenize ekleyebilirsiniz. Sizlere resimli olarak iPhone Türkçe Klavye yapımını alt kısımda anlattık. Adım adım uyguladığınızda telefonunuzda Türkçe karakterlerin bulunduğunu görebilirsiniz. Eğer uygulamış olduğunuz değişikliklerden sonra hala Türkçe klavye aktif olmadı ise bizlere yorum bölümünden ulaşabilir ve destek alabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

1- Ayarlar menüsüne girmeli ve daha sonra buradan Genel yazısına basmalısınız.

iPhone Türkçe Klavye Nasıl Yapılır? - 1

 

2- Buradan Klavye‘ye basmanız gerekiyor.

iPhone Türkçe Klavye Nasıl Yapılır? - 2

 

3- Buradan Klavyeler‘e basmanız gerekiyor.

iPhone Türkçe Klavye Nasıl Yapılır? - 3

 

4- Yeni Klavye Ekle… seçeneğine basarak Türkçe klavye eklemelisiniz.

iPhone Türkçe Klavye Nasıl Yapılır? - 4

 

5- Buradan Türkçe seçeneğine basmalısınız ve klavyeyi eklemelisiniz.

iPhone Türkçe Klavye Nasıl Yapılır? - 5

 

6- Daha sonra eklediğiniz Türkçe klavyenin ayarlarına giderek Yazılım Klavyesi Yerleşimi bölümü için Türkçe-Q‘yu seçmeli, Donanım Klavyesi Yerleşimi için Türkçe‘yi seçmelisiniz.

iPhone Türkçe Klavye Nasıl Yapılır? - 6

 

7- Türkçe klavyemizi başarıyla ekledik! Alt kısımda gördüğünüz gibi mesaj yazma bölümünde ya da diğer klavyeli uygulamalarda tüm Türkçe karakterleri kullanabiliyorsunuz.

iPhone Türkçe Klavye Nasıl Yapılır? - 7

 

 

 

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.