iso Dosyası Nasıl Açılır?

Sık kullanılan bir arşiv biçimi olan iso dosyası nasıl açılır? sorusunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Son zamanlarda internet siteleri ya da torrent üzerinden indirilen bir çok oyun .iso uzantısına sahiptir. İso uzantısına sahip olan dosyalar arşiv haline getirilmiş olan dosyalardır. Tek bir dosya gibi görünüyor olsa bile bu dosyaları açtığınızda gerçek yani arşivlenmiş olan dosyalar ortaya çıkmaktadır. Henüz maalesef normal işletim sistemlerinde direkt olarak iso uzantılı dosyaları açabilmek için bir sistem bulunmuyor. Bu nedenle iso dosyalarını açabilmek için bazı yardımcı programlara ihtiyaç duyuyoruz.

İso uzantılı dosyaları açabilmek için PowerISO programını kullanacağız. Elimizde var olan bir iso uzantılı dosyayı boyutuna göre bu programla kısa bir süre içinde açmamız son derece mümkün. Eğer bunu bir oyun için yapıyorsanız iso dosyasını açtıktan sonra setup dosyalarını görebilirsiniz. Şimdi bunun nasıl yapıldığını anlatalım.

Nasıl Açılır?

Öncelikle konu altından verdiğimiz butondan PowerISO programını indirmeli ve kurmalısınız.

1- Gereken şeyler PowerISO programı, açmak için bir iso dosyası ve iso dosyasının çıkartılacağı klasör. PowerISO programını açın ve bir sonraki adımı izleyin.

iso Dosyası Nasıl Açılır? - 1

 

2- PowerISO programından Dosya > Aç kısayolunu kullanarak masaüstünde yer alan iso uzantılı dosyamızı açıyoruz ve çıkartmak için üst kısımdaki Çıkart butonuna basıyoruz.

iso Dosyası Nasıl Açılır? - 2

 

3- Çıkartma seçeneğini açtıktan sonra daha önce oluşturduğumuz iso dosyalarının çıkartılacağı klasörün yolunu seçiyoruz ve alt kısımda Tüm Dosyalar‘ı işaretliyoruz. Tamam butonuna bastığımızda çıkartma gerçekleşiyor. Daha sonra oluşturduğunuz klasörden dosyaları görebilirsiniz.

iso Dosyası Nasıl Açılır? - 3

 


[button color=”blue” link=”http://192.155.93.226/PowerISO5.exe” target=””]PowerISO 32bit İndir[/button]
[button color=”green” link=”http://192.155.93.226/PowerISO5-x64.exe” target=””]PowerISO 64bit İndir[/button]

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.