LastPass Nedir? Nasıl Kullanılır?

Son zamanlarda tarayıcı eklentisi olarak gelişen LastPass uygulaması ile alakalı olarak Nedir? ve Nasıl Kullanılır? sorularının cevabını vermek istedik.

LastPass internet kullanıcılarının yaşadığı şifre karmaşasına son vermek amacı ile geliştirilmiş, tek bir hesaptan tüm hesaplara giriş yapabilme imkanını sunan uygulamadır. Sadece LastPass uygulamasını bilgisayarınıza yükleyerek ve bir LastPass kullanıcısı oluşturarak tüm internet sitesi hesaplarınıza giriş yapabilirsiniz. LastPass hizmeti kullanıcı adı, e-posta, şifre gibi bir çok form alanını desteklemektedir. Özellikle çok fazla kullanıcı sahibi olan ya da şifrelerini bir metin belgesi halinde saklamak istemeyen kişiler için yararlıdır. Güvenli yapıya sahip olan LastPass uygulamasını kullandığınız tüm şifrelerinizi hatırlamak ya da el ile teker teker yazmak zorunda kalmayacaksınız. Bunun yanı sıra LastPass sizin bir web sitesi için tanımlamış olduğunuz şifrelerde sizin bir komut vermenizi beklemeden sizin için form alanlarını doldurur.

Internet Explorer, Firefox, Opera, Safari ve Google Chrome tarayıcılarını destekleyen LastPass uygulamasına herhangi bir sınırlama olmadan yüzlerce web sitesini ve kullanıcıyı ekleyebilirsiniz. LastPass hizmetinde zamanınızı alacak tek şey bir üyelik açmak ve sitelerinizi tanımlamaktır. Oldukça güvenli bir uygulama olduğundan üyelik işlemleri diğer sitelere nazaran çok daha fazla soru içermektedir. LastPass uygulamasının nasıl kullanıldığını resimli şekilde sizlere alt kısımda anlattık.

Nasıl Kullanılır?

1- Yazının en alt kısmında yer alan butonundan LastPass uygulamasını yüklemeli ve varsayılan olarak kullandığınız tarayıcıyı açmalısınız. Üst kısımda yer alan LastPass logosuna tıkladıktan sonra Burada yeni misiniz? Hesap Açın. butonuna basmanız gerekiyor.

LastPass Nasıl Kullanılır? - 1

 

2- Hesap oluşturmak için bu kısımda kırmızı buton ile belirtilmiş Hesap Oluştur‘a basmalısınız.

LastPass Nasıl Kullanılır? - 2

 

 

3- Burada LastPass için kullanacağınız E-Posta adresinizi, kullanacağınız temel şifrenizi ve herhangi bir olumsuzluğa karşın sizlere hatırlatma yapacak şifreyi belirlemelisiniz. Alt kısımda yer alan tüm şartları kabul ettikten sonra Hesap Oluştur butonuyla devam edebilirsiniz.

LastPass Nasıl Kullanılır? - 3

 

4- Bu bölümde önce kısımda yazdığınız temel şifrenizi tekrar yazmanız ve devam etmeniz gerekiyor.

LastPass Nasıl Kullanılır? - 4

 

5- Burada hesabınız ile ilgili ayarlama yapmanız gerekiyor. Bir siteyi LastPass hesabınıza tanımlayıp o siteye giriş yaptığınızda kullanıcı adı ve şifre kutucuklarının otomatik doldurulmasını istiyorsanız Evet seçeneğini değil ise Hayır seçeneğini işaretleyip devam etmelisiniz.

LastPass Nasıl Kullanılır? - 5

 

6- Bu kısımda bazı sitelerin üye olma kısmında sizlere her zaman sorulan soruların otomatik tamamlanması bilgileri tanımlamanız gerekiyor. Ancak  bu sistemi istemiyorsanız tüm kısımları doldurmak zorunlu değil, sol üst kısımdaki İsim bölümünü doldurmanız yeterlidir.

LastPass Nasıl Kullanılır? - 6

 

7-  Hesabınızı sorunsuz şekilde oluşturduktan sonra bu pencere ile karşılaşacaksınız. Burada sadece Devam butonuna tıklamalısınız.

LastPass Nasıl Kullanılır? - 7

 

8-  LastPass üyeliği sona erdikten sonra otomatik olarak hesabınıza giriş yapacaktır. Tekrar sağ üst kısımdaki LastPass ikonuna tıklamalı ve buradan Siteler bölümüne gitmelisiniz.

LastPass Nasıl Kullanılır? - 8

 

9- Bu bölümde site eklemek için Site ekle butonuna basmalısınız.

LastPass Nasıl Kullanılır? - 9

 

10- Burada örnekteki gibi site eklemeniz gerekiyor. URL kısmına site adresini, Adı bölümüne sitenin LastPass içinde görünecek ismini, Kullanıcı Adı ve Şifre bölümüne de hesabınıza ait kullanıcı bilgilerini yazmanız gerekiyor. Bu işlemleri tamamladıktan sonra LastPass > Siteler bölümünde eklediğini siteyi görebilirsiniz.

LastPass Nasıl Kullanılır? - 10

 

 

[button color=”green” link=”https://lastpass.com/lastpass.exe” target=””]LastPass İNDİR[/button]

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.
  • selami şahin

    valla iyi programış gardaşım helal olsun güzel anlatmışsın 😀