Masaüstü Simgeleri Nasıl Değiştirilir?

Masaüstü simgeleri görünümü nasıl değiştirilir? sorusuna bir yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz!

Masaüstü simgeler işletim sistemleri ne kadar değişse bile her zaman standart görünümdedir. Ancak bir çoğumuz bu standart görünümden, sadelikten bir süre sonra sıkılabilir ve bunlar değiştirmek isteyebiliriz. Masaüstü simgelerini değiştirebilmek için yüzlerce program bulunsa bile bu programları kullanarak simge değiştirmeyi yapmak sistemi yavaşlatmakta, masaüstü üzerinde fazla işlem yapıldığında donmalara neden olabilmektedir. Bu nedenle Windows işletim sistemini bizlere sunmuş olduğu kişiselleştirme özelliğini kullanmak daha mantıklı bir yöntem olacaktır. İstediğiniz klasörün ya da kısayolun simgesini istediğiniz simge ile başarıyla değiştirebilirsiniz. Bu işlemi nasıl yapacağınızı sizlere resimli olarak anlatacağız.

Nasıl Değiştirilir?

1- Öncelikle iconfinder.com sitesinde girip ingilizce isimle bir simge araması yapıyoruz. File, folder, desktop, computer gibi terimler kullanabilirsiniz. Arama yapıp istediğiniz bir simgeyi seçtikten sonra indirme seçeneklerinden ICO‘ya tıklıyoruz. İndirdiğimiz simge mutlaka .ico uzantısında olmalıdır.

Masaüstü Simgeleri Nasıl Değiştirilir? - 1

2- Burada örnek vermek amacı ile bir klasör oluşturduk ve bunun simgesini değiştireceğiz. Sizlerde herhangi bir klasör ya da kısayol üzerinde bu işlemleri uygulayabilirsiniz.

Masaüstü Simgeleri Nasıl Değiştirilir? - 2

3- Klasöre Sağ Tıklıyoruz Özellikler > Özelleştir > Simge Değiştir > Gözat… sırasını izliyoruz ve simgemizi seçip Tamam butonuna basıyoruz.

Masaüstü Simgeleri Nasıl Değiştirilir? - 3

4- Gördüğümüz üzere bu işlemleri yaptıktan sonra klasörün simgesini başarıyla değiştirdik. Ancak burada önemli olan nokta simgenin her zaman belirli bir dizinde kalmasıdır. Yani ilk konumunda silerseniz ya da yerini değiştirirseniz klasörün simgesi eski haline geri dönecektir.

Masaüstü Simgeleri Nasıl Değiştirilir? - 4

 

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.