Sitenin WordPress Olduğunu Gizleme

Bir WordPress sitesine sahipseniz ve bu siteyi özel bir scriptmiş gibi göstermek istiyorsanız sizde hemen bu yöntemi denemelisiniz.

İstatistiklere göre en dünyadaki en çok kullanılan içerik yönetim sistemi WordPress’dir. Hal böyle olunca popüler arama motorları gözünde sitelerin neredeyse hepsi ortalama olarak birbirleriyle aynı kaynak kod yapısına sahip oluyor. Bu da sitenizin bir nebze olsun sıradan görünmesine sebep olabiliyor. Bunun yanı sıra prestij anlamında da standartlık hissiyatı oluşturuyor.

Bu nedenlerle sitemizin WordPress olduğunu tamamen gizlememiz gerekebilir. WordPress gizlemekten kastımız sadece kaynak koddaki <meta name=”generator” content=”WordPress x.x.x” /> yazısını kaybetmek değildir. Bu yöntemi denediğinizde kaynak kodda çıkan wp-content, wp-includes ve bir çok sabit url’yi isteğinize göre değiştirebileceksiniz.

Fakat maalesef bunun doğrudan bir yolu bulunmuyor, ücretli bir eklentiyle yapabiliyorsunuz. Dünya genelinde 10.000’den fazla kişinin satın aldığı 22$ değerindeki Hide My WP eklentisini satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.