Windows XP İşletim Sistemi Tarihe Gömülecek

Her birimizin kullandığı ve dünya da en çok kullanılan 2. İşletim sistemi olan Windows XP tarihe gömülüyor. 10  Senedir aktif olan bu işletim sistemi  2014 Nisan’dan sonra Microsoft tarafından desteğini yitirecek.

Microsoft’un en çok tercih edilen işletim sistemi Windows XP, uzun bir süredir piyasada bulunuyor. Kendisinden sonra bir çok yeni işletim sistemi çıkmış olmasına rağmen Windows  XP hala kullanıcısını kaybetmiyor. Microsof XP için koymuş olduğu kurallara aynı şekilde devam ediyor. Pek fazla da olmasa da hala Windows XP güncellemeleri ile karşılaşabiliyoruz.

Windows XP Kaldırılıyor

Ne zaman gerçekleşecek?

Windows XP kullanıcılarını haberdar etmek için Microsoft duyurusunu yaptı. Nisan 2014 tarihinden sonra artık hiç bir şekilde güncelleme gelmeyecek. Çünkü Microsoft, XP’ye vermiş olduğu desteği artık çekiyor. Tabiki bu da kötü niyetli kişiler için sistem açığından yararlanabilecek bir fırsat olabilir.

Windows 7’nin de çok kullanılmasına rağmen yeni çıkan Windows 8 Microsoft tarafından büyük önem taşıyor ve şuan en çok hizmet orada gerçekleştiriliyor. Ev kullanıcıları için bir işletim sistemi değiştirmek standart bir durum olsa da şirket kullanıcılarının büyük bir bölümü hala Windows XP kullanıyor. Bu sebepten dolayı onlar için bir güvenlik tehtidi oluştuğu söylenebilir. Bizler yinede Windows XP işletim sisteminin uzun bir süre daha kullanılacağını ve kullanıcıların kendi destekleri, kendilerinin yaratacağını düşünüyoruz.

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.