WordPress Linklerden Kategori Yazısını Kaldırma

WordPress’de url’den kategori ya da category yazılarını kaldırmak istiyorsanız hemen bunları uygulamalısınız.

Bildiğimiz gibi WordPress içerik yönetim sistemi bazı değişikliklere izin vermemektedir. Bu izin verilmeyen değişikliklerden birisi de kategori sayfalarında çıkan url’dir.

Örnek : www.siteismi.com/category/kategoriadi

Yukarıda verdiğimiz örnek WordPress’in varsayılan ayarlama biçimidir. WordPress’in kendi ayarları içinde bunu kaldırabilmek için maalesef bir seçenek bulunmamaktadır. En fazla bizler Türk sitelerinde bunu category yerine kategori olarak değiştirmekteyiz. Bu da tüm sitelerde aynı link bulunması nedeniyle hem standart bir link yapısına neden oluyor. Hemde gerçekten kötü bir görüntü oluşturuyor.

Peki bundan nasıl kurtulacağız?

Bunu yapmak gerçekten çok kolay fakat bir eklenti kullanacağız. Hemen buraya tıklayarak WP No Category Base eklentisini indirebilirsiniz. Eklentiyi indirdikten sonra tek yapmanız gereken şey Eklentiler bölümünden etkinleştirmek olacaktır.

Bundan sonrasında otomatik olarak linkleriniz www.siteismi.com/kategoriadi şeklinde olacaktır.

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.