WordPress Mobil Site Eklentisi

WordPress sitenizi mobil uyumlu hale getirmek istiyorsanız burada aradığınızı fazlasıyla bulacaksınız!

Mobil cihazların artık hayatımızın neredeyse tüm haline gelmesi de bu cihazların önemini her geçen gün yükseltiyor. Google yaptığı son güncellemelerle sitelerin mobil uyumlu olmasının kendisi için ne kadar önemli olduğunu resmen duyurdu. Artık mobil cihazımızdan Google arama motoru üzerinden bir arama yaptığımızda mobil site yapısına sitelerin alt kısmında Mobil Uyumlu yazısı yer alıyor.

Hal böyle olunca en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden birisi olan WordPress’i de es geçmek olmaz. Bildiğimiz gibi artık bir çok WordPress teması responsive yani tüm ekranlara uyumlu hale getiriliyor. Fakat bu her temada bulunan bir özellik değil ve bir temayı sonradan responsive hale getirmekte sanıldığı kadar kolay değil. Bizlerde bunun için sizlere sitenizi nasıl kolay yoldan mobil hale getireceğinizi anlattık.

Nasıl Yapılır?

Bir çok kişi WP-Touch eklentisini kullanıyor ama bizler WP Mobile Detector uygulamasını tavsiye ediyoruz. Çünkü bu uygulamanın tema dosyalarında değişiklik yapabilme imkanına sahibiz. Böylece yapacağımız kod değişiklikleri ile tıpkı bir WordPress temasında değişiklik yapar gibi sitenizi hem masaüstü hemde mobil ortamında birbirine yakın tasarımlarda sunabilirsiniz. Tabii bunun bir ayarı bulunmuyor, tamamen sizin kod yeteneğinize kalmış.

Eklentiyi buraya tıklayarak indirdikten sonra eklentiler arasına atıyor ve etkinleştiriyorsunuz. Daha sonra ise aşağıdaki ayarlamaları yaptıktan sonra siteniz mobil uyumlu hale gelecektir.

Ayarlar

Select the home page for mobile visitors

Mobilden giren kullanıcıların hangi sayfa ile karşılaşacaklarını belirleyin eğer anasayfa olsun istiyorsanız Default olarak bırakın

How many posts should be shown per page?

Buraya bir sayfada kaç yazı görünmesini istiyorsanız o rakamı yazın. Örneğin : 5

Show this mobile theme to tablet devices?

Tablet kullanan kişilerde de mobil site görünmesini istiyorsanız bunu işaretleyin.

Themes bölümünden istediğiniz temayı seçtikten sonra sol kısımdan Save Changes butonuna basın.

 

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.