WordPress Resimleri Optimize Etme

WordPress sitenizdeki eski resimleri ve yeni yüklenecek resimleri optimize etmek için sizde bunu uygulayabilirsiniz.

Resimlerin optimize olması hem kullanıcıların sayfaları hızlı yükleyerek hızlıca içeriğe ulaşabilmesini sağlamakta hemde sitenizi optimize edilmesine bağlı olarak Google gözünde değerlendirmektedir. Çünkü Google’ın son seo algoritmaları daha çok sitenizin kullanıcılara sunduğu deneyimine önem vermektedir. Eğer sitenizdeki resimler olabilecek en küçük boyutta ve hızlı yükleniyorsa bu sizin için büyük bir artı demektir.

Sitenizi yeteri kadar optimize etmişseniz ancak yinede Google PageSpeed sorgulamasında WordPress siteniz için resimleri optimize etme uyarısı alıyorsanız aşağıda yazılanları uygulayın.

Nasıl Optimize Edilir?

Öncelikle bunun için WP Smush.it eklentisini yüklemeniz gerekiyor. Bu eklentiyi Google sonuçlarında arayarak ya da WordPress panelinizde Eklentiler > Yeni Ekle bölümünde aratarak yükleyebilirsiniz.

Bu eklentiyi yükledikten sonra yükleyeceğiniz tüm resimler otomatik olarak optimize edilecek ve boyutları küçülecektir. Peki daha önce yüklediğiniz resimleri nasıl optimize edeceksiniz?

Bunun içinde WordPress yönetim panelinizdeki Ortam > Bulk Smush.it bölümüne girmeli ve en alttaki Run all my images through WP Smush.it right now butonuna tıklamalısınız.

Tavsiye : Eklenti otomatik olarak optimize yapsa bile eğer resim boyutlarınız fazlaca büyükse yine Resimleri Optimize Etme uyarısı alabilirsiniz. Bunun için resimleri yüklemeden önce Photoshop’da Resim Boyutu Küçültme işlemini yapmalısınız.

 

10 yıllık bir internet geçmişine sahibim. Uzun süredir teknoloji ve güncel haberler konularıyla ilgili makaleler yazmaktayım. Aynı zamanda grafik tasarım ve kodlama işleri ile yakından alakadarım. Bildiklerimi paylaşmayı seviyor ve bu sebeple bulunduğum yer de doğru bilgiler vermeye özen gösteriyorum.